Presunúť na hlavný obsah

Pre turistov

Obec Ochodnica ponúka množstvo zaujímavostí a aktivít, či už pre milovníkov prírody, kultúry, či športu. Obec je obklopená smrekovými lesmi, ktoré su rajom pre hubárov. Rastú tu hojne hríby, suchohríby, kuriatka, kozáky, ako aj iné jedlé huby či lesné plody. Na rozsiahlych horských lúkach si na svoje určite prídu zberači liečivých bylín.

Milovníkom histórie odporúčame navštíviť kostol sv. Martina z roku 1872 postavený v románsko – klasicistickom štýle. Obdivovať v ňom môžete barokový obraz z 18. storočia zobrazujúci svätého Martina, ako aj ďalší obraz sv. Martina s pozadím Oravského hradu od Eduarda Swierkiewicza z roku 1837.

V obci sa koná počas celého roka množstvo kultúrnych podujatí, ktoré si určite nenechajte újsť. Veľmi známy je najmä Folklórny festival, ktorý sa sa organizuje každoročne od roku 1973 v miestnom amfiteátri. Veľkú popularitu za posledné roky si získal aj obľubený Country bál, ktorý poukazuje na prezývku obce Texas, ktorú obec získala v roku 1963, kedy v americkom štáte Texas zavraždili amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. V tom čase bol pri kríži u sv. Jána v Ochodnici nájdený zastrelený muž. Z toho vznikla prezývka Texas - akože sa v Ochodnici strieľa ako v Texase.

Aj keď Ochodnica nie je východiskovým bodom značených turistických trás, ponúka veľmi veľa kombinácií pre pešie, cyklistické a v zime bežecké turistické výlety. Priamo cez obec prechádza značkovaný turistický chodník (značený zelenou farbou) Nesluša - Ochodnica - Chotárny kopec - Čadca. Pri použití Ochodnice ako východzieho bodu trasy začínajú v centre obce pri materskej škole pri zastávke Ochodnica Jednota.